HOME > Dobro je vedeti Zalogovniki
Zalogovniki
Rešitev za shranjevanje presežne toplotne energije
Pri dimenzioniranju ogrevalne naprave se po navadi odločimo za takšno moč, ki zadosti potrebe po ogrevanju, tudi v najbolj neugodnih vremenskih razmerah, kar pomeni pri zelo nizkih zunanjih temperaturah. Nizke temperature po navadi vztrajajo nekaj dni, večji del ogrevalne sezone, pa se gibljejo nad njimi. Ogrevalne naprave v teh pogoji delujejo do 60 % ali manj nazivne moči, kar povzroči manj učinkovito delovanje.
Če v sistem vgradimo zalogovnik toplote, lahko delovanje ogrevalnih naprav optimiramo, kar pomeni, da delujejo z močjo pri kateri so najbolj učinkovite, proizvedeno toploto pa hranimo v zalogovniku toplote in jo kasneje glede na potrebe ogrevalnega sistema dovajamo različnim porabnikom.


Kateri sistemi
potrebujejo zalogovnik toplote ?

Primer uporabe
zalogovnika toplote s solarnim sistemom
Na strehi imamo zmogljiv solarni sistem s katerim segrevamo sanitarno vodo. Kolektorji v dobrih vremenskih razmerah v nekaj urah segrejejo vodo v bojlerju do želene temperature in takrat se ogrevanje ustavi. Če bi v tem primeru imeli zalogovnik toplote bi odvečno energijo lahko preusmeri v zalogovnik in jo tam shranili. Razpoložljivo količino na primer 300 l tople sanitarne vode hitro porabimo in v primeru, da v naslednjih dneh ni pogojev za solarno segrevanje sanitarne vode, smo primorani bojler dogrevat s kotlom ali električnim grelcem.
V primeru, da smo odvečno toploto shranili v hranilniku toplote, jo lahko koristno uporabimo za segrevanje sanitarne vode še nekaj naslednjih oblačnih dni.
V primeru, da smo odvečno toploto shranili v hranilniku toplote, jo lahko koristno uporabimo za segrevanje sanitarne vode še nekaj naslednjih oblačnih dni.

Primer uporabe
zalogovnika toplote s kotlom na trdo kurivo
Pri kotlih na trdo kurivo težko kontroliramo zgorevanje in s tem pridobivanje energije. Če kotel zagori s polno močjo, hitro dosežemo želeno temperaturo prostora.Zgorevanja trdnih kuriv v peči ni možno prekiniti, kot na primer zgorevanje olja ali plina. Pri dobrih pečeh in s kakovostno uravnalno tehniko je možno doseči dobro zgorevanje že pri 40 % obremenitvi. Pri nižanju obremenitve pod to vrednost se pojavijo motnje v zgorevanju, izkoristek pade, nepopolno zgoreli lesni plini pa močno onesnažujejo okolje.V primeru vgradnje hranilnika toplote, kotel na trdo kurivo v času delovanja deluje na nazivni moči, kar omogoča najboljše izkoristke. Vso pridobljeno energijo shranimo v hranilnik in jo z ustrezno regulacijo optimalno dovajamo v ogrevalni sistem.
S tem načinom pridobimo dve koristi in sicer:
S tem načinom pridobimo dve koristi in sicer:
- energijo optimalno izkoristimo,
- v prostorih dosegamo želeno temperaturo, kot smo navajeni pri oljnih ali plinskih kotlih.

Izbor zalogovnikov
Zalogovnik toplote s sanitarno vodo ZSO
Zalogovnik (hranilnik) toplote s sanitarno vodo ZSO je vmesni element centralnega ogrevanja...
Na izdelekZalogovnik toplote ZO
Zalogovnik (hranilnik) toplote ZO je vmesni element centralnega ogrevanja in ga uporabljamo...
Na izdelek